Cięcie laserem należy na chwilę obecną do najpopularniejszych oraz do najbardziej rekomendowanych metod obróbki metalu. Coraz mniej do obróbki blachy wykorzystuje się metodę tlenową mechaniczną, czy też przy zastosowaniu wody. Coraz większa rzesza doświadczonych specjalistów sięga po metodę cięcia arkusza blachy za pomocą lasera. Dlaczego właściwie tak się dzieje? Wszystko za sprawą niesamowicie szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii oraz automatyzacji procesów związanych z obróbką tworzyw i produkcją. Kolejną rzeczą jest przyspieszenie realizacji zleceń, powtarzalności produkowanych elementów oraz ich masowa produkcja. Trzeba tutaj dodać, że koszt produkcji przy użyciu lasera jest zdecydowanie niższy od tradycyjnych metod. Użycie lasera do produkcji elementów pozwala na uzyskanie wyprofilowanie, a także powtarzalnych kształtów detali. Wycinanie elementów z arkusza blachy jest na chwilę obecną najszybszą oraz najdokładniejszą metodą wykorzystywaną do produkcji takich detali jak rury, profile oraz wiele innych elementów.

Technika wykorzystywana podczas cięcia laserem

Cięcie laserem jest najbardziej rozpowszechnioną metodą wykorzystywaną niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Stosowana jest między innymi w metalurgi, budownictwie, przemyśle meblarskim, architektonicznym, czy też samochodowym. Wycinanie elementów za pomocą wiązki laserowej należy do najbardziej uniwersalnych metod obróbki materiału. Dlatego jej rodzaje wykorzystywane są do cięcia różnych materiałów jak mosiądz, stal ocynkowana, aluminium oraz stal nierdzewna. Wiązka lasera wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne oraz gaz tnący, który jest wprowadzany w trakcie cięcia. Precyzyjne cięcie arkusza blachy jest możliwe dzięki wiązce laserowej oraz wysokiej jakości gazem tnącym. Materiał tnący rozszczepia się podczas wysokiej temperatury. Wiązka laserowa powoduje rozcięcia na powierzchni obrabianego materiału.

Zastosowanie wiązki laserowej podczas produkcji

Dzięki wiązce laserowej można ciąć wiele metali jak aluminium, stal nierdzewna, czarna, miedź, mosiądz, oraz stal ocynkowana. Dzięki temu możliwa jest realizacja przeróżnych zleceń z różnych branż. Cięcie laserem stało się standardowym wyborem dla wielu producentów z takich branż jak konstrukcje budowlane, branża meblarska lub branża części samochodowych.

Kamil