Cięcie materiału za pomocą wiązki laserowej bardzo szybko znalazł uznanie w wielu różnych branżach. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że rozwój technologi CNC wywrócił do góry nogami postrzeganie procesów wytwórczych. Warto tu zaznaczyć, że wieloletnie doświadczenie oraz wiedza na temat technologii laserowej umożliwiła niezwykle dynamiczną ekspansję przemysłu wytwórczego. Na chwilę obecną bez dwóch zdań ciecie materiału za pomocą wiązki laserowej jest najdokładniejsza, najszybsza oraz najnowocześniejsza. Jak wygląda proces cięcia laserem obrabianego materiału? Cięcie laserem – ciecielaser.pl blachy jest nowoczesną metodą obróbki materiału, podczas której wykorzystuje się wiązkę laserową, która rozprowadza bardzo dużą ilość energii na niewielkiej powierzchni. W momencie styku promienia laserowego z powierzchnią obrabianego materiału przekazywana jest duża część energii. Tego typu zależność umożliwia precyzyjne nacięcia na materiale.

Obróbka metalu za pomocą lasera

Dla wielu przedsiębiorstw posiadających duże doświadczenie oraz realizujących, na co dzień zlecenia dotyczące cięcia laserem obrabianego materiału nie istnieją zamówienia, których nie dałoby się nie zrealizować. Cięcie metalu za pomocą wiązki laserowej może odbywać się na różne sposoby. Jednym z nich nazywa się cięciem reaktywnym. W tej metodzie stosuje się strumień tlenu lub mieszaniny chemicznej, która zawiera tlen oraz argon. Dzięki wypalaniu cięcie laserem jest bardziej wydajne od odrębnych metod obróbki. Kolejną metodą jest cięcie blachy przy wykorzystaniu pęknięć. W tej metodzie wykorzystuje się wiązki laserowe, które doprowadzają niewielką cząstkę metalu do wysokiej temperatury. Ostatnim sposobem jest cięcie w stanie ciekłym. W tej metodzie do cięcia wykorzystywany jest argon lub azot. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie precyzyjnego oczyszczenia powierzchni.

Precyzyjność cięcia laserem obrabianego materiału

Pod względem dokładności obrabianego metalu metoda ciecia laserem nie może się równać z żadną inną metodą. Promienie lasera jest wyjątkowo małe, dochodzi nawet do mikrometra. W ten sposób możliwy jest precyzyjny sposób obrabianego materiału. Wiązka laserowa dociera nawet do najbardziej niedostępnych miejsc oraz może pracować w różnych warunkach. Koszt jednostkowy metody ciecia laserem jest niezwykle niski oraz wysoko powtarzalny.

Kamil